Archiwa kategorii: Wykłady

Spotkanie z dr. Michałem Chyłą

Zapraszamy na spotkanie z dr. Michałem Chyła – pracownikiem czeskiego ośrodka badawczego HILASE – www.hilase.cz. Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2017 o godz. 16:15 w sali 3.73 na Wydziale Fizyki UW.

Abstrakt wystąpienia:
Głównym celem projektu Hilase jest opracowywanie technologii laserów ciałostałowych umożliwiających osiągnięcie przełomowych parametrów technicznych. Lasery te miałyby mieć znacznie większą moc i sprawność oraz byłyby kompaktowe, bardziej stabilne i łatwiejsze w użytkowaniu niż pozwala na to obecna technologia. Projekt Hilase składa się z czterech grup badawczych: Grupy laserów cienkodyskowych, Grupy laserów multislabowych, Grupy odpowiedzialnej za aplikacje w przemyśle oraz Grupy prowadzącej badania z zakresu charakteryzacji procesów związanych z ablacją laserową.
Podczas prezentacji skupię się na laserach cienkodyskowych, mianowicie na zasadzie działania, na ich potencjale i możliwościach oraz pokażę architektury laserów orientowanych na ten rodzaj ośrodka aktywnego. Przedstawię lasery cienkodyskowe i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. W dalszej części prezentacji przedstawię nasz największy laser multislabowy oraz związane z nim aplikacje. Na koniec zaprezentuję listę dostępnych tematów prac doktorskichh oraz możliwości współpracy.

.KNOF_hilase_FB_banner

Zrzut ekranu 2016-12-08 o 09.18.02Zapraszamy na tegoroczny event promocyjny Zakładu Optyki. To świetna możliwość żeby zacząć prowadzić wspólnie z nami badania naukowe. Nasze Koło ściśle współpracuje z Zakładem, zdobywamy fundusze na wyjazdy konferencyjne i promocje badań jakie prowadzimy. Wykład będzie dotyczył ostatniego eksperymentu wykonanego w Laboratorium Pamięci Kwantowych opisanego szerzej w pracy: M. Dąbrowski, M. Parniak, W. Wasilewski „Einstein-Podolsky-Rosen Paradox in a Hybrid Bipartite System”, arXiv:1607.05865. Poniżej linki, pod którymi opisane są badania jakie prowadzimy:

 

 

 

Dziady Optyczne

iagciaec

Zapraszamy studentów na Optyczne Dziady?
Tak, to nie pomyłka, w piątek 27.11.2015 macie szansę wkroczyć do optycznego labu, którego ciemność rozjaśni światło nie ogarka i nie świcy.

W hallu głównym (Pasteura 5) znajdziecie informacje, kawę i harbatę, stąd wyruszą grupy do laboratoriów.
12:00 – Laboratorium attosekundowe; Optyka i fotonika kwantowa
14:30 – Zimne i gorące cząsteczki; LIDAR, CRDS; Procesy ultraszybkie
15:15 – Nanostruktury fotoniczne; Pamięci kwantowe

O godzinie 13:00 w sali 1.40 zapraszamy na wykład „Filmowanie mechaniki kwantowej pojedynczych cząstek światła”.
Podczas dyskusji po wykładzie skosztować można będzie tradycyjnego włoskiego jadła.

Zakład Optyki Wydziału Fizyki UW

Solotronika – klucz do kwantowego komputera?

Przekrój kropek kwantowych opracowanych, skonstruowanych i przetestowanych w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (źródło: http://www.fuw.edu.pl/informacja-prasowa/news2554.html)

Już w czwartek 6.11 o godzinie 17:45 w sali 1.40 na Wydziale Fizyki UW, po raz pierwszy w nowym budynku, będzie miało miejsce inauguracyjne spotkanie naszego koła. Zapraszamy na wykład dr. Mateusza Gorycy, który opowie nam o kropkach kwantowych z pojedynczymi jonami i postara się odpowiedzieć na pytanie: czy ten nowy materiał stanolwi klucz do komputera kwantowego?

Po spotkaniu zapraszamy na część nieformalną przy piwie, więcej informacji na ten temat wkrótce.

Poza tym jednocześnie odbędzie się walne zgormadzenie, dlatego wszystkich członków koła prosimy o niezawodne przybycie. Między innymi krótko podsumujemy poprzedni rok oraz wybierzemy nowy zarząd.

Zapraszamy wszystkich do udziału przede wszystkim w wykładzie, ale również zapraszamy od nowego roku do naszego koła, szczególnie nowych studentów.